Posadzono „Dęby Katyńskie” w Małkini Górnej

W dniu 17 września br. w Publicznym Gimnazjum Nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Małkini Górnej odbyło się uroczyste posadzenie Dębu Pamięci dla uczczenia pamięci kapitana Adolfa Rajewskiego, zamordowanego w Katyniu. Symboliczny grób kapitana znajduje się na małkińskim cmentarzu.
Uroczystość rozpoczęła się przed budynkiem szkoły od wprowadzenia pocztów sztandarowych i odśpiewania hymnu szkoły.
    Następnie delegacja uczniów odsłoniła pamiątkową tablicę, ku czci zamordowanego kapitana Adolfa Rajewskiego, który był jedną z 22 tysięcy ofiar okrutnej zbrodni katyńskiej wymierzonej w elitę intelektualną narodu polskiego. Certyfikat Dębu Pamięci wydany przez Komitet Organizacyjny Programu „Katyń …ocalić od zapomnienia” odczytała uczennica szkoły.
    Do posadzenia Dębu Pamięci poproszono:

• Starostę Powiatu Ostrowskiego Pana Zbigniewa Kamińskiego,
  • Wójta Gminy Małkinia Górna Pana Marka Kubaszewskiego,
  • Dyrektora Szkoły Panią Bogumiłę Krasuską,
  • Ks. Kan. Henryka Stawiereja proboszcza parafii p.w. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Małkini Górnej,
  • Ks. Kan. Andrzeja Dmochowskiego proboszcza parafii p.w. Świętego Stanisława w Zarębach Kościelnych,
  • Ks. Kan. Ryszarda Zalewskiego proboszcza parafii p.w. Przenajświętszej Trójcy i Świętej Anny w Prostyni,
  • Ks. Kan. Tadeusza Kaczyńskiego proboszcza parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Małkini Górnej,
  • Dowódcę Jednostki Wojskowej w Ostrowi Mazowieckiej Pana płk. Ryszarda Kołacza,
  • Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Wyszkowie Pana ppłk. Leszka Wieczorka,
  • Pana Arkadiusza Rosińskiego, leśniczego reprezentującego Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka,
  • Olgę Adamską uczennicę Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Małkini Górnej.

Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku szkoły, gdzie jako pierwsza głos zabrała Dyrektor Szkoły Pani Bogumiła Krasuska, która serdecznie powitała przybyłych gości. Następnie Pan Radosław Suchodolski nauczyciel historii Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej zaprezentował sylwetkę kapitana Adolfa Rajewskiego.
    W dalszej części uroczystości uczniowie szkoły przedstawili montaż słowno – muzyczny, poświęcony pamięci ofiar Katynia. Wykonawcy zostali nagrodzeni przez gości gromkimi brawami.    Po części artystycznej Starosta Ostrowski Pan Zbigniew Kamiński opowiadał o pielgrzymce przedstawicieli Powiatu Ostrowskiego do Katynia, natomiast Wójt Gminy Małkinia Górna Pan Marek Kubaszewski przedstawił genezę idei Dębu Pamięci poświęconemu kapitanowi Adolfowi Rajewskiemu.
    Na zakończenie spotkania Pani Bogumiła Krasuska serdecznie podziękowała wszystkim za udział w tej niezwykłej uroczystości, a opiekę nad „Dębem Pamięci” powierzyła uczniom szkoły.

Opracowała: Milena Sokołowska

Foto: Urząd Gminy Małkinia Górna