Nasz powiat

Potencjał przemysłowy i rolniczy

Na terenie miasta Ostrów Mazowiecka znajduje się 60% potencjału przemysłowego powiatu i jest największym ośrodkiem przemysłowym. Są to min.: fabryka mebli FORTE, zakłady ZURAD produkujące urządzenia radiolokacyjne, fabryka koncentratów spożywczych KRÜGER, MIWEX, Spółdzielnią Mleczarską Ostrowia; zakłady tworzyw sztucznych ALPLA; SCHNEIDER zajmująca się techniką samochodową i kontenerową, Natur Produkt PHARMA produkująca kosmetyki i farmaceutyki. Drugim miastem pod względem wielkości potencjału przemysłowego jest Małkinia. Znajduje się tam, powstająca na bazie ZWAC-U fabryka wełny mineralnej ROCKWOOL.
Powiat Ostrowski to region przede wszystkim rolniczy. Gminy wiejskie posiadają nieograniczone możliwości dla rozwoju rolnictwa, przetwórstwa rolno – spożywczego
i usług oraz rozwoju agroturystyki. Najatrakcyjniejsze gminy pod względem turystycznym to gminy nadbużańskie: Nur, Zaręby Kościelne, Małkinia i Brok.
Teren powiatu ostrowskiego jest bogaty przyrodniczo i krajobrazowo, posiada bujną roślinność, rozległe łąki i pastwiska, piękne lasy i wody, bogatą florę i faunę oraz czyste środowisko. W dolnym biegu rzeki Bug, gdzie wiele zbiorowisk występujących w dolinie zachowało się w stanie zbliżonym do naturalnego, został utworzony w 1993 roku Nadbużański Park Krajobrazowy. Park ten to rozległe ostępy leśne Puszczy Białej, Lasów Łochowskich, Miedzyńskich i Ceranowskich, będących ostoją łosi, jeleni, dzików i czarnych bocianów. Tereny Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego są czyste i ekologiczne, co stwarza korzystne warunki dla odpoczynku, rekreacji, do uprawiania turystyki, a także do tworzenia bazy agroturystycznej.
Zaletą powiatu ostrowskiego jest położenie geograficzne. Przez jego teren przebiega trasa Nr 8 łącząca Warszawę z Białymstokiem prowadząca do granicy w Kuźnicy Białostockiej i Ogrodnikach, tędy też przebiega szlak na jeziora mazurskie.
Znajdują się tu także tereny pod rozwój działalności gospodarczej po atrakcyjnych cenach, jak również nie będą mieli problemu ze znalezieniem wykwalifikowanej siły roboczej.