Apel Starosty Ostrowskiego o włączenie się do akcji PROJEKT: PILECKI

11.12.201212:13

W 2013 roku przypada 65. rocznica zbrodni sądowej dokonanej przez komunistów na jednym z najwspanialszych synów polskiej ziemi – rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który walczył z dwoma zbrodniczymi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Postać Rotmistrza Witolda Pileckiego jest  niezwykłym pomostem do lepszego zrozumienia najnowszej historii Europy, doskonale obrazuje, iż pokonanie nazistowskich Niemiec dla wielu narodów wcale nie oznaczało odzyskania wolności.
     Historia i życie Rotmistrza Witolda Pieckiego związane jest także z Ostrowią. Tutaj, w czasie okupacji hitlerowskiej od roku 1940 przebywała, wraz z dziećmi, jego  żona Maria, pochodząca z Ostrowi Mazowieckiej. Rotmistrz Witold Pilecki współcześnie jest patronem dwóch szkół na terenie powiatu Ostrowskiego: Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej i Szkoły Podstawowej w Kozikach, gmina Ostrów Mazowiecka. Jego imię nadano także nowo zbudowanemu rondu  w Ostrowi Mazowieckiej.
     Z  uznaniem przyjąłem informację, że Stowarzyszenie Auschwitz Memento, które popularyzuje od 12 lat postać Rotmistrza za pomocą publikacji, krótkich form audiowizualnych, rejestracji relacji osób, które walczyły u boku Pileckiego, podjęło inicjatywę wyprodukowania fabularyzowanego filmu dokumentalnego, który zostanie szeroko rozpowszechniony przez nadawców telewizyjnych oraz w Internecie.
     Inicjatywa ta skierowana jest do wszystkich obywateli Polski, także do mieszkańców Powiatu Ostrowskiego. Stowarzyszenie Auschwitz Memento zainicjowało obywatelską akcję „PROJEKT: PILECKI – publiczna zbiórka pieniędzy na pełnometrażowy film dokumentalny o Rotmistrzu” (Decyzja Ministra Administracji i Cyfryzacji 2/2012).
     Apeluję do mieszkańców Powiatu Ostrowskiego o poparcie tej akcji i wsparcie jej dobrowolnymi środkami finansowymi. Każdy darczyńca, jeżeli nie zastrzeże sobie anonimowości, zostanie uwidoczniony w specjalnej Księdze Darczyńców na stronie www.projektpilecki.pl, w związku z tym w tytule przelewu należy wpisać swoje imię i nazwisko.
     Po realizacji filmu będę mógł otrzymać go na płycie DVD, którą będzie można kopiować i bezpłatnie udostępniać szkołom,  organizacjom kombatanckim, patriotycznym i innym zainteresowanym, ponieważ inicjatywa nie jest przedsięwzięciem komercyjnym, lecz w najwyższym stopniu misyjnym.

Wpłat można dokonywać na specjalnie w tym celu utworzone konto:
Bank Spółdzielczy O/Oświęcim  31 8110 1023 2003 0300 3381 0002

Nie pozwólmy zaginąć pamięci o tym Wspaniałym Człowieku, którego historyk brytyjski prof. Michael Foot zaliczył do sześciu  najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II Wojny Światowej.
Więcej o  akcji można dowiedzieć się ze strony www.projektpilecki.pl.

Starosta Ostrowski

Zbigniew Kamiński